השפעות הקרינה על שווי נכסים

 

קרינה אלקטרו מגנטית מרשת החשמל וממשדרי רדיו מיקרוגל סלולר עשויה לפגוע באופן משמעותי בשווי הנכס משתי סיבות:

1. סיבות פסיכולוגיות - פחד מקרינה גם כאשר הקרינה נמוכה אבל גורמת לאנשים לחשוש מנזקי הקרינה למראה מקור הקרינה (עמוד חשמל או אנטנה ) דבר שמביא לאובדן של קונים פוטנציאלים ובעקבות כך לירידת מחיר.

2. רמות קרינה גבוהות אשר מונעות שימוש בחלק מאזורי הנכס או השקעה יקרה במיגון כנגד קרינה 
בדרך כלל מצב זה מביא הפחתת ביקוש לנכס וירידות קיצוניות במחיר.

בשנים האחרונות הזיהום האלקטרו-מגנטי גדל בצורה משמעותית בגלל השינויים הגדולים בתחום תשתיות החשמל והכבישים, הקמת כמות עצומה של אנטנות סלולאריות וכיסוי אלחוטי. גורמים אלה הביאו לגידול דרמתי של 40% במספר התביעות המוגשות על רקע ירידת ערך נכסים. תופעה זו נמצאת בעלייה מתמדת בעקבות הנזקים הכבדים לבעלי הנכסים.

בעלי נכסים רבים שרוצים לשמור על שווי הנכס הנמצא ברשותם לא מודעים כל כך לאפשרות שעומדת בפניהם להתנגד לכל תוכנית בנייה מאושרת ולהגיש תביעת ירידת ערך נכסים לפיצוי כספי בגובה הנזק שנגרם. 

ניתן למנוע ואו להקטין את האפשרות לירידת ערך בשל נזקי רעש וקרינה באמצעות בדיקות מקדימות לפני קניה היוועצות במומחי קרינה ורעש בעת תיכנון מבנה חדש.

ניתן להקטין את הנזקים בגין נזקי הקרינה עי הגשת תביעות משפטיות כנגד הרשות המקומית בשל ירידה בערך הנכס ע"פ סעיף 197 לחוק תיכנון הבניה וניתן להגיש התנגדויות להקמת אנטנות בתוך 90 יום מהקמתם ואולם כידוע הזכיה לא מובטחת ועדיף תמיד להקדים תרופה למכה ולמזער מראש את אפשרות החשיפה לקרינה.